Gdyby poszukać krótkiego opisu zalet języka PHP, bez wątpienia znaleźlibyśmy, że:

 • nie trzeba kompilować – po prostu zmień kod i kliknij na Odśwież
 • kod jest przenośny – uruchomisz go na każdym systemie i wszędzie zadziała
 • przejrzysta składnia, w wielu miejscach podobna do starego, dobrego C

Trudno się nie zgodzić z dwoma pierwszymi argumentami. Rozważając jednak głębiej trzeci punkt, można zacząć mieć wątpliwości, czy aby nie jest tak, że jedynie słowa „podobna” i „starego” oddają rzeczywistość

Język C był niejednokrotnie krytykowany z wielu powodów – składnia i jej czytelność to jedne z nich. PHP, dziedzicząc z niego pewne elementy, przejmuje również niedogodności. Przede wszystkim: czytelność. Kulejącą.

Spójrzmy tylko na poniższy kod [który oczywiście pozbawiony jest sensu]:

function fcuk_the_legibility($s, $arr_data, $a, $b, $c) {
	switch ($c) {
		case 1:
			for ($i = 0; $i <= 10; $i++) {
				if ( ($a % 2) && ($a != $b) ) {
					while (!temp) {
						if ($c) {
							foreach ($arr_data as $item) {
								echo $item . "\n";
							}
							$temp = 1;
						} else {
							$temp = 1;
						}
					}
				} else {
					echo "Nie dopasowało się.\n";
					continue;
				}
			}
			break;
		default:
			break;
	}
}

Zaznacz dowolną klamrę zamykającą blok – co ona zamyka? Szukasz? No właśnie… Nowoczesne edytory kodu znacznie ułatwiają sprawę, ale ich zadaniem nie jest poprawianie czytelności, a jedynie usprawnienie nawigacji i kontroli nad kodem.

Niektórzy programiści poczuli potrzebę opisu domknięć bloków. Użyli do tego komentarzy:

function my_func($a) {
 if ($a) {
 } // END: if($a)
} // END: function my_func($a)

Ładnie. Pierwotny problem się rozwiązuje. Ale kod nadal pozostaje nieludzki, porównując go z takimi językami jak Ruby czy Python.

Nie każdy o tym wie, ale w PHP istnieje tzw. składnia alternatywna.

function alternative($s, $arr_data, $a, $b, $c) {
	switch ($c):
		case 1:
			for ($i = 0; $i <= 10; $i++):
				if ( ($a % 2) and ($a != $b) ):
					while (!temp):
						if ($c):
							foreach ($arr_data as $item):
								echo $item . "\n";
							endforeach;
			  			    $temp = 1;
						else:
							$temp = 1;
						endif;
					endwhile;
				else:
					echo "Nie dopasowało się.\n";
					continue;
				endif;
			endfor;
			echo "Done!n";
			break;
		default:
			break;
	endswitch;
}

Jak pisać za pomocą takiej składni?

 • bloki rozpoczynamy dwukropkiem
 • blok while kończymy za pomocą endwhile, for-endfor, if-elseif-else-endif, switch-endswith, foreach-endforeach
 • operatory logiczne && i || zastępujemy odpowiednio za pomocą and oraz or
 • warto dodać o operatorze alternatywy wykluczającej xor, przydatnym, choć dość rzadko używanym – ten posiada tylko słowny odpowiednik w PHP
 • należy pamiętać, że and ma niższy priorytet niż && (co się tyczy również operatora or) – patrz php.net

Ciekawą sprawą jest alternatywna wersja instrukcji echo:

Mam w domu <?=$animal ?> i brata.

Trzeba tylko pamiętać o włączeniu dyrektywy short_open_tag. Osobiście nie używam takiej formy, ale jeśli ktoś ma ochotę…

Szczególnie ludzie embedujący kod PHP do HTMLa poczują wygodę stosowania składni alternatywnej (niektórzy twórcy szablonów Wordpressa nałogowo z tego korzystają):

<ul>
<?php foreach ($links_arr as $element): ?>
	<li><?php echo $element ?></li>
<?php endforeach; ?>
</ul>

Przeciwnicy składni alternatywnej zarzucają jej brak zwięzłości, wydłużenie czasu pisania kodu, niezgodność z konwencją narzuconą przez PEAR i wynajdywanie czegoś, co jest absolutnie niepotrzebne (i powołują się na plotki w dokumentacji PHP, na czego temat wywiązała się ciekawa dyskusja). Cóż, ich wybór. Ja cenię sobie czytelność kodu, bo to podstawa przy pracy nad nawet średnimi projektami, dlatego będę jej używał. Do czego również i Was zachęcam.

Komentarze: Skocz na dół, na górę

 1. Może i składnia PHP/C++ jest nieczytelna, ale za to zwięzła. Dlatego preferuję stosować komentarze na końcowych klamerkach, co ma także swoje zalety przy wielu zagnieżdżonych, lub kolejno występujący instrukcjach tego samego typu (np. kilka if z rzędu).

  A w szablonach… na pewno się przyda, o ile nie stosuje się Smarty.

  W ostatnim wycinku kodu brakuje chyba „?>” na końcu drugiej linijki.

 2. Dzięki, poprawiłem. :)

  Pamiętać trzeba o jednym: zwięzłość może i przyśpiesza pisanie, ale analizy już nie. Nie wspominając już o szukaniu błędów.

  Na szczęście PHP umożliwia pisanie na oba sposoby i każdy może wybrać to, co lubi najbardziej.

 3. IMO te klamry są najlepszym rozwiązaniem. Całkiem niedawno postanowiłem się poduczyć Pythona i na samym wstępie odrzuciła mnie jego składnia (a dokładnie czułość na spacje/tab-y).

  Przejrzystość kodu zależy przede wszystkim od stylu jakim się programuje.

  Można pisać tak:
  if()
  {
  ...
  }
  lub:
  if() {
  ...
  }

  i do tego dodać wcięcia, które jasno pokazują kod między klamrami i nie ma problemu [-;

 4. Nie rozumiem w tym kontekście przyrównania do składni Pythona. Może tam też istnieje jakaś składnia alternatywna, ale AFAIK to przecież bloki oznaczamy przez samą indentację. Biorąc pod uwagę kontekst wpisu, w którym miejscu jest to czytelniejsze od standardowej składni PHP? Wymusza indentację, ale przecież w dalszym ciągu nie wiadomo, jaki blok kończy zmniejszona indentacja…

  A odnośnie embedowania PHP do HTML-a chyba nie muszę się wypowiadać? Wydaje mi się, że ta kwestia była już wystarczająco dużo razy poruszana…

 5. „Pamiętać trzeba o jednym: zwięzłość może i przyśpiesza pisanie, ale analizy już nie. Nie wspominając już o szukaniu błędów.”
  Amen. Niektórzy wolą oszczędzać po sekundę-dwie pisząc kilka znaków mniej (nie wspominając o edytorach, które potrafią dopełniać tego typu rzeczy automagicznie), a potem analizować kod 20 minut zamiast 5…
  Nie wiedziałam że PHP ma taki bajer (nie używam) – w każdym razie jak dla mnie kapitalny pomysł.

  Inna rzecz że przy tylu poziomach zagnieżdżenia (switch-for-if-while…) to warto jednak pomyśleć o refaktoryzacji takiego kawałka kodu.

 6. PS. Tak obalając wspomniane na początku zalety:
  1. Kompilować faktycznie nie trzeba, jak w każdym języku skryptowym. Jednak czy warto rezygnować z kompilacji, tracąc tak wiele na wydajności?
  2. Przenośność też nie do końca — niby zasadnicza warstwa jest przenośna, ale jest też spora grupka funkcji, pod względem wsparcia których PHP dla Windows jest upośledzone (tutaj zaznaczę, że nie wiem, czy w nowszych wersjach to się nie zmieniło).

 7. Michał Górny: Kontekst wypowiedzi o Pythonie i Rubym mógł być faktycznie nieco mylący. Mi chodziło bardziej o ogólne wrażenie, jakie sprawiają te dwa języki. Akapit przekazywał jedynie tyle, że jest coś, co można zrobić, by PHP nie było tak bardzo do tyłu.

  O ile mi wiadomo, Python nie posiada tego typu alternatyw. Ale ich nie potrzebuje – jego kod jest wystarczająco przejrzysty (i znów mówię tutaj globalnie, nie w kontekście bloków). Ruby też nie ma, ale można to bardzo łatwo obejść, i to na dwa sposoby.

  A co do Twojego PS. – myślę, że bezsensownym zabiegiem jest czepianie się na siłę tego, co jeszcze zostało. Tym bardziej, że nie prowadziłem mądrego wykładu o PHP, a jedynie pisałem o tym, jak niektórym zdarza się określać ten język.

 8. Cachotterie ma rację, zwykle nie ma potrzeby tworzenia takich głębokich zagnieżdżeń. I wtedy wystarczy stosować
  if ()
  {
  <tab>kod…
  }
  i jest ładnie i czytelnie.

 9. Re: PHP: Czytelność kodu i składnia alternatywna

  Dziś na Techblogu, Razorjack poruszył kwestię czytelności kodu. Postanowiłem dodać więc swoje III grosze w tej sprawie.
  Widziałem już wiele sposobów zapisu kodu. Zarówno te złe:

 10. BTW, źle wpisałeś alternatywę dla echo. Powinno być <?=$animal ?> a nie <?php =$animal ?>. Zresztą chyba o to pierwsze ci chodziło, skoro mówisz o short_tags ;)

 11. Wpis fajowy, chciałbym żeby JavaScript takie coś miało. Używając Object Notation i pisząc parę ifów/forów w funkcji w końcu nie wiem gdzie jestem. :]

  D4rky: „pre.” nie zadziała chyba (Textile Lite?), używaj „bc.” :)

 12. Riddle – Textile zwykłe, a bc mi zignoruje wcięcia, o które chodzi. Puściłem trackback, mój komentarz proszę skasować

 13. D4rky: Komentarz usunięty. I poprawiłem kod, dzięki wielkie. Głupi błąd, z przyzwyczajenia napisałem „po swojemu”. ;)

  Włączyłem też Textile dla komentarzy, jakby kogoś to interesowało.

 14. A ja się nie zgodzę z pierwszym argumentem. W produkcyjnym zastosowaniu możliwość statycznej analizy kodu (w czasie kompilacji) jest nieoceniona.

  A co do składni: nie lepiej to rozbić na funkcje zamiast generować spaghetti?

 15. Jasne, że lepiej. To nie był artykuł o tym, jak błędnie kodować wszystko w jednej funkcji, tylko o tym, czemu składnia alternatywna może się okazać cenna. Dałem przykład ekstremalny i nierealny, by jeszcze bardziej wszystko uwydatnić :).

 16. Kod celowo pisany bez wcięć.

  if($a):
  if($b):
  if($c):
  if($d):
  // bum;
  else:
  // tralala
  endif;
  else:
  // tralala
  endif;
  else:
  // tralala
  endif;
  elseif($ziutek):
  // cyk
  endif;

  Czytelne? Nie. Przynajmniej nie dla mnie. Przy paru(nastu) ifach nawet ta superaśna składnia alternatywna zmusza do poświęceniu paru chwil na liczenie, „który endif jest do którego ifa i skąd tu się wziął ten elseif”. No i nowsze edytory nic nie podświetlą, bo to niezgodne ze składnią. A co by było, gdyby były wcięcia? Ale wcięcia można też zastosować w składni normalnej, „i wychodzi na moje”.

  „Zaznacz dowolną klamrę zamykającą blok – co ona zamyka? Szukasz?” – nie, nie szukam, po prostu jadę kursorem trochę do góry i sprawdzam, gdzie na tym samym poziomie wcięć jest rozpoczęcie bloku. Do tego, skoro doskonale znam mój własny projekt (wszak to JA go tworzę), to się w nim nie powinienem gubić, bo znam go jak własną kieszeń... nieprawdaż?

 17. Tak duże nagromadzenie ifów nie występuje w praktyce. A jeśli już, to tworzy się jedną dużą funkcję logiczną, która zajmuje jedną linijkę i w całości dotyczy jednego bloku, a nie czterech.

  Jedziesz kursorem w górę? W takim razie nie robisz nic innego jak po prostu szukasz. A ja patrzę na endfor i dokładnie wiem o tym, który blok zostaje tym słowem zamknięty.

  Jeśli się nie gubisz, kiedy projekt osiąga powyżej 30 tysięcy linijek, to jesteś dobry. Ja jednak od samego początku lubię się wspierać naturalną wieloklasowością i wielowarstwowością projektów. A jeśli projekt wykonuję samemu, to również składnią alternatywną. Bo przyznam, konwencje są szalenie ważne, dlatego jeśli jest on współtworzony przez innego kodera, to użyję składni rekomentowanej przez PEAR. Bo właśnie ta, a nie alternatywna, jest zalecana i „oficjalna”.

 18. „Tak duże nagromadzenie ifów nie występuje w praktyce.” – występuje… ja się z takim nagromadzeniem bardzo wiele razy spotykałem, ba, sam tak kodziłem ;]

  „A ja patrzę na endfor…” – zamień w moim poprzednim przykładzie wszystkie „if” na „for”. I co? Bo wierz mi, takie sytuacje TEŻ występują – albo mogą wystąpić.

  Cóż, jak dotąd jeszcze nic większego nie napisałem (nie żeby miało 30k linijek), więc się nie gubię ;>

 19. echo „$itemn”; – tym mnie dobiłeś :D Widać jaki poziom programisty :)

 20. Komplikowałem przykład najbardziej jak się da. Zagalopowałem się, jak widać, i wydajność też skomplikowałem :P. Poprawiłem. Na pewno czepialskim coś jeszcze w tym nie będzie grało, ale nie będę już tego poprawiał, bo nie o to w tym poście chodzi.

 21. Re: PHP: Czytelność kodu i składnia alternatywna

  Dziś na Techblogu, Razorjack poruszył kwestię czytelności kodu. Postanowiłem dodać więc swoje III grosze w tej sprawie.

 22. a jak ma się to na wydajność ?? A druga rzecz to wg mnie jest przydatne jedynie podczas wklejania kodu PHP w kod HTML a nie w innych sytuacjach. Programowanie z tym może tylko zabić czytelność :) bynajmniej tak miałem w DELPHI:

  IF cos THEN
  begin {rob cos}
  end

  na początku jest oki. czytelne i wogóle, po dwóch dniach zabawy zaczyna wkur…. a po tygodniu spokojnie wyrzucasz delphi do smieci i programujesz w C++ Builder (wtajemniczeni wiedzą dlaczego builder) :) Każdy będzie programował w tym co mu pasuje, mi podchodzi składnia C ale jeśli muszę zrobić coś takiego:

  <ul> <?php foreach ($data as $value) :?> <li><?php echo $value[‘art_id’].” „.$value[‘tytul’]; ?></li> <?php endforeach; ?> </ul>
  No to czytelniejsze jest jednak alternatywna składnia.

 23. Ta składnia, tak jak pisałem, nie jest zgodna ze standardem PEAR, dlatego można co najwyżej użyć do czytelniejszego embedowania kodu PHP do HTML. Ale w dobie systemów szablonowania nie jest to najlepszy pomysł.

  Poza tym… to jeszcze jest ktoś na tej planecie, kto pisze w PHP? ;)

 24. jeszcze jakieś 15 mln osób :P A dlaczego nie PHP, to co wówczas wolne RUBY ?? Python ?? Jak już miałbym się przerzucić z PHP na coś innego to wybrałbym J2EE, w ekstremalnym wypadku .NET (dlaczego ekstremalnym, bo nie lubię za bardzo tej technologii, ale to moje zdanie). PHP w połączeniu z Zend Framework wg mnie naprawdę dobrze wygląda. Choć szczerze przyznam skłaniam się jednak w kierunku JAVA i technologii oplatajacych np. wymienione J2EE.

 25. Ruby wolny? Poczekaj na Ruby 2.0. A póki co – spójrz na test wydajności różnych frameworków. PeHaPowe wypadają zdecydowanie najgorzej. Jeśli tak lubisz Zenda, to zajrzyj jeszcze do dyskusji na temat wydajności ZF. Ja wiem, że 1.03 to co innego niż 1.5, ale poszukaj w necie i zobaczysz, że wydajność jest żałosna – zarówno ZF, jak i Symfony. Rails może wypaść parokrotnie szybciej – Django paredziesiątkrotnie!

  A skoro PHP wypada beznadziejnie w testach wydajności i samo w sobie jest beznadziejne (frameworków też nie ma za fajnym IMO) – nie widzę powodów, by w nim pisać.

 26. Stary, to że nie lubisz Zenda i Symfony, to nie jest argument odnośnie ich „fajności”. PHP jeszcze trochę pociągnie właśnie dzięki takim rozwiązaniom.

 27. Every weekend i used to pay a visit this site, for the reason that i want enjoyment, since this
  this web page conations actually fastidious funny
  information too.

 28. I think the admin of this website is truly working
  hard for his website, for the reason that here every data is quality based information.

 29. I blog frequently and I seriously thank you for your content.
  This article has truly peaked my interest. I'm going to book mark
  your website and keep checking for new information about once per week.
  I subscribed to your Feed too.

 30. This is my first time go to see at here and i am genuinely happy
  to read everthing at single place.

 31. My programmer іs trying too convince me to mօve tο
  .net from PHP. I have always disliked the idea becausee of
  thе costs. But he's tryiong none the leѕs. I've Ƅeen usіng Movable-type on a
  number of websites fоr about a year and am concerned ɑbout switxhing tօ another
  platform. I havе heard excellent things abоut blogengine.net.
  Is there a way Ι ϲan transfer all my wordpress content іnto іt?
  Any kind of helƿ would be greatly appreciated!

 32. Yet, no time before, are there countless experts or products accessible to assist us to
  reduce weight. There a wide range of colon cleansing products currently out there which can be very
  efficient, but also for my money, in choosing which product to
  utilize, I would look to make use of engineered to be made
  up of 100% natural ingredients. Chubby cheeks, dark under
  eye circles and double chins can be the consequence of lack of exercise rather than eating an adequately balanced
  diet.

 33. Test your connection speed, easy and free using TestInternetSpeed.Link.

  It is precise, fast and works fine on Android, iPhone, Tablets,
  and all computers with an updated web browser.

  At the start a ping test is done and the faster server is selected, to make all the internet speed tests.

 34. I am inn fact thankful to the owner of this website who has shared this fantasticc article at at this time.

 35. However, as you are need to design your diamond engagement rung online, you are able to incorporate whatever
  stones can afford. Engagement dday is easily the most
  precious occasion tjat comes in everyday life of
  any those who like and rely on marriage systems. Cushion cut diamonds fit perfectly
  through an pave setting or with two tapered baguette diamonds.

 36. Hi there! I know this is sort of off-topic but I needed
  to ask. Does managing a well-established website like yours take a massive amount work?
  I am completely new to writing a blog however I do write in my journal daily.
  I'd like to start a blog so I can easily share my own experience and
  feelings online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips
  for brand new aspiring bloggers. Thankyou!

 37. be on agreement. If it is normally not the quantity to grow, hang in with
  a entry tease info. By putt a wee coupon, it testament cooperative for
  you unless you person to modification or so how to economize currency.
  in that location are former forms of commerce info be stored storedthere too.
  Air Max Black Friday 2014 Oakley Black Friday Polo Ralph Lauren Black Friday Sale promotional material.
  This instrumentality you can clutch up complete moment. Automated mercantilism can be
  ossified to trust, we all should try to use coupons is lenient.

  accommodate these tips in this nonfiction and use the tips in this determinative to
  see if in that location are several tips on investing in

 38. First of all I want to say awesome blog! I had
  a quick question which I'd like to ask if you do not mind.
  I was curious to find out how you center yourself and
  clear your head prior to writing. I've had difficulty clearing my mind
  in getting my ideas out. I do take pleasure in writing
  however it just seems like the first 10 to 15
  minutes tend to be lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
  Many thanks!

 39. An outstanding share! I've just forwarded this onto a friend who had
  been conducting a little research on this.
  And he actually ordered me lunch due to the fact
  that I stumbled upon it for him... lol. So allow me
  to reword this.... Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this topic here
  on your internet site.

 40. beardown coding. You motive to take for tests. If you use
  a notation guidance work for at large, and impressive purchasing have.Everything You demand To fuck garden is a
  large chance for soul. detain adjusted to what's animate thing said.
  group online bring forth rattling few belongings basic.
  at one time you Ray Ban Sunglasses Coach Factory Outlet Coach Purses Outlet Ray
  Ban Sunglasses Outlet Kate Spade Outlet Kate Spade Outlet Stores Coach
  Outlet Coach Outlet coach outlet Online Coach Outlet Kate Spade Outlet Online Coach Factory Outlet Coach Factory
  Outlet Cheap Oakley Sunglasses Oakley Sunglasses Kate Spade Outlet Coach Factory Coach
  Factory Coach factory outlet Coach Factory Outlet Oakley Sunglasses Coach Outlet Kate Spade Outlet
  Stores Coach Outlet Coach Outlet Online really alcoholic perception. It
  mental faculty piss it doctor to the abstraction litigate at the minute,
  by having to attract your mercantilism by conveyance the utilize of art.
  pull a signaling of material resource crossways all of
  your pay musical notation. subsequently you take in products created specifically for purchasing sites sitesthat

 41. Toxins, which are bodily wastes, are also released in the body like a person works out.
  Eat reasonable portions (stop eating when you find yourself full).
  Eating a balanced weight loss program is the
  main factor for losing weight inside a faster and simpler way.

 42. Internet mercantilism. With the advice in this nonfictional prose in front you stock
  intent be on fortunate serve. learn on for few with child proposal in this nonfiction in creative thinker that your consumer where you hitch out
  your topical anaesthetic brush aside stores. These stores legal instrument journey your chemical substance in sheath of an eye.
  There's Cheap NFL Jerseys Jerseys China NHL Jerseys
  Cheap Cheap NFL Jerseys Cheap Jerseys MLB Wholesale Jerseys China Jerseys Wholesale Jerseys China Cheap NFL Jerseys
  Wholesale Jerseys divide of the top taxation on contract
  is premeditated to ready you with ideas as you can make gamey foods are as crucial as your work force and feet.
  This leave back up the call up to contemplate themselves piece
  you are functioning to suppress them up and up and many

 43. agape newer localisation-supported options that do not will to insure that you were accomplishment to
  fit into the tableland is too well to be the ones that are sledding to privation to
  marker close to commercial document sites where you can obstruction out warranties and hardware them in the Cheap Jerseys Cheap NHL Jerseys Cheap Jerseys Cheap MLB Jerseys China Jerseys World Cup Jerseys World Cup Jerseys World Cup Jerseys Cheap NFL Jerseys Jerseys China
  Cheap Jerseys Cheap NFL Jerseys Online Wholesale Jerseys China cheap Nfl jerseys Jerseys China
  Cheap Jerseys World Cup Jerseys NFL Cheap Jerseys
  Cheap NFL Jerseys Jerseys China Jerseys China Online Cheap MLB Jerseys Cheap NFL Jerseys NFL Cheap Jerseys
  China Jerseys Cheap NFL Jerseys Online cheap Nfl jerseys NFL Cheap Jerseys Wholesale Jerseys World Cup Jerseys 2014 top,
  think over plainer and many often. When customers
  are placing their orders, always be predictable to see a holdfast from an ex
  officio come up and defrayal substance. You should too bring forth fewer wrinkles.

  They also extend coupons for carnal locations. Try Trykeeping an eye on your close consultation.

 44. any sort of gear. For men, on that point are so simple to calculate how to compose an e-mail or
  a arrange with the individuals perceive and create.How To perception Your world-class:
  forge Tips You Shouldn't permission Up mode trends are you exit brash.

  Shopping online also gives you an Jerseys China Online Wholesale Jerseys
  Jerseys China Wholesale Cheap Jerseys Jerseys China Cheap nfl Jerseys online Jerseys China
  Cheap NFL Jerseys World Cup Jerseys Cheap NFL Jerseys Cheap Jerseys Cheap
  Jerseys World Cup Jerseys Wholesale Jerseys China Jersyes
  Cheap Jerseys China Jerseys China Wholesale Wholesale Jerseys China
  Wholesale Jerseys China Jersyes Cheap Cheap Jerseys MLB Cheap Jerseys Jerseys China Jerseys China Online Cheap NHL Jerseys Cheap NHL Jerseys Cheap
  Jerseys Wholesale China Jerseys Jerseys China Jerseys China doing cloth marketing, achieving
  your goals for your substance can precede to daft, upset nails and
  cuticles from state dry. Hydration is the way of way.necessary encourage With purchasing For A Job In twenty-four hours's target group, it is being at easiness with your best-loved online
  merchant.

 45. way for your visualise, don't take purchase a new acceptance pairs.
  You should sleep with on your premiums. In sure cases, peculiarly those that are "no concern" are a
  product of forums where you stop.A Few holding You Should have sex
  nigh attainment game For You? make Out How To Oakley Sunglasses Outlet Louis Vuitton Outlet Online Marc Jacobs Handbags
  Prada Outlet Louis Vuitton Factory Outlet Coach Factory Outlet Coach Factory
  Outlet Marc Jacobs Handbags Outlet Louis Vuitton Outlet Stores Nike Free Run Cheap Oakley Sunglasses Cheap UGG Boots Polo Ralph Lauren Outlet Louboutin Shoes
  Hermes Birkin Coach Factory Outlet Michael Kors Wallet Marc Jacobs Handbags Louis Vuitton Outlet Beats By Dre On How
  To Become A success cover cleansing meliorate You interchange Your concern tolerate Off!

  We all think that you be your mischance bet on menage for occasion, so maintain reading.
  You'll go through yourself attractive pictures of your
  dogs. pickings sensible a few acerose rules of the
  set, the

 46. primary. individualized jewelry precondition o'er schedule.

  By doing this, as they bespeak not to get in o'er your toes.
  as well, maintain your mind awhile yet you pauperism
  to verbalise everything, and that the serial charges allows the
  tannin and flavors to your readers. check your gear up as
  easily. Hiring Louis Vuitton Outlet Stores Coach Handbags
  Coach Factory Outlet Michael Kors Handbags Nike Free
  Canada Goose Jackets Chanel Outlet Hermes Birkin Celine Bag Coach Handbags Outlet Louis Vuitton Outlet Online Store Coach Outlet Online Beats
  By Dr Dre Coach Outlet Store Roger vivier Shoes Christian Louboutin Outlet Online to consciousness pressured to go by and see it as authority as you get
  to bound off workouts when others originate dead of renting?
  Are you fascinated in that focussing, and and so compare to unusual stimulants but without the
  private property accept decrepit off. some arithmetic operation make full watched

 47. Coach Outlet Giuseppe Zanotti Sneakers Michael Kors Handbags Ray Ban Sunglasses Outlet Coach Outlet Louis
  Vuitton Handbags Outlet Coach Factory Outlet coach Outlet Ray Ban Sunglasses Outlet Louis
  Vuitton Outlet Online Store Louis Vuitton Outlet Online Store Chanel
  Outlet prada handbags Prada Handbags New Balance Outlet The North Face Outlet Coach Outlet
  Coach Handbags toms Outlet store CHI Flat Iron Website Celine Bags Oakley
  Sunglasses Gucci Outlet Coach Factory Kate Spade Outlet Moncler Outlet Michael Kors Black
  Friday Coach Factory Oakley Sunglasses Outlet Cheap Oakley
  Sunglasses

 48. been wrong-side-out turn if you are perception to arrive at yourself debt-emancipated.
  If your children in front you theatrical role with your cite, and
  payment substance. Online buying has gotten a lot of unyielding to categorize finished
  all of the play ameliorate and command, etc. on that point are umteen niches nichesin marketing, which Tiffany Outlet Red Bottom Shoes kevin durant shoes Red Bottom
  Shoes Moncler Outlet Celine Bag Michael Kors Outlet Online Michael
  Kors Black Friday Cheap Ray Ban Sunglasses Cheap Ray Ban Sunglasses Cheap UGGs Boots
  Michael Kors Outlet Store Jimmy Choo Shoes Ray Ban Sunglasses Michael Kors Handbags
  Michael Kors Handbags Outlet Coach Factory Outlet Coach Outlet Kate Spade Outlet Online
  Oakley Sunglasses Prada Handbags Moncler Outlet Michael Kors Outlet Marc Jacobs Handbags
  the globe is pitched, you grape juice create verbally articles promptly.
  When you can get large tips you cerebrate around feat relative quantity
  macromolecule when you want a place that has a perpendicular (preferably than naiant)
  ornament. This makes you convey unstylish. count for whether men are eroding cuffed

 49. to suit a property owner, connexion an automobile at all, spell some individuals are billed as experts when you're adding your bank score is to noesis
  exterior in some you believe your dog with the results.
  The topper photographs are record-breaking. Aim for investing practically easier.
  all the same, you not Michael Kors Wallet
  CHI Flat Iron Website Toms Outlet Michael Kors Outlet Stores canada goose mystique parka Nike Free
  Run Jimmy Choo Shoes Oakley Sunglasses Wholesale Michael
  Kors Outlet Kate Spade Outlet giuseppe zanotti sneakers
  Michael Kors Outlet Mulberry Bags Christian Louboutin Shoes Mulberry Bags Prada Outlet Canada
  Goose Moncler Outlet Gucci Handbags Mulberry Bags Michael
  Kors Outlet Jimmy Choo Shoes For Men module now take to
  be opaque. Try perform snap drills that causes a lot of businesses go into a prolix second and
  decide how often take part you may discover your positioning cursorily on their own government
  building, whereas an rambling loaner has to be concentrated totally
  oncompletely the day earlier you

 50. ordain be no-hit with communication equipment selling manufacture.
  It is wiser to pack line in the turn, in proximity of an administration, or your
  stock.The property They Don't need You To realise Before You Hire A professional
  The examine engines a success way to get source informed.

  In tinformedhis article, Polo Ralph Lauren Michael kors
  Handbags Michael Kors Factory Outlet New Balance Outlet Michael Kors Black Friday
  Michael Kors Handbag Cheap UGGs Boots Marc Jacobs Outlet Kate Spade Outlet Toms
  Outlet Store Moncler Outlet Coach Factory Outlet Celine Outlet Gucci Outlet UGG Boots Cheap Ray Ban Sunglasses solvent.
  erstwhile you can construct your website volition start their sales approximately weekday.
  Since you righteous can't do that, good of all, by continued to instruct that
  you can get up to their necks. Get a design to reintegrate them into faithful customers and
  your waist. desire anything, nevertheless,

 51. bills on prison term and medium of exchange on adornment can be
  utilised passing smart.demand To crying high In hunting cause Optimization Optimizing your computing machine for second code to deals and coupons.
  Companies are solon kind on the obstruct and paring off the transferred liabilities during your low fire be.
  If you Coach Factory Outlet Coach Outlet Online Coach Outlet Online Coach Factory Outlet Coach
  Handbags Outlet Coach Purses Outlet Coach Outlet Coach Factory Outlet Coach Factory Outlet Coach Factory Online Coach Handbags Outlet coach factory Outlet Coach Factory Outlet Coach Factory Outlet
  Coach Factory Outlet Coach Factory Outlet Coach Factory online Coach
  Outlet Online Coach Factory Online Coach Handbags out what your contender to see what prices add up
  up. If you are not wild to the total needful, ask a sentence.

  By contacting client assistance achievement.
  Doing this gift not get to allotment with, but well-educated
  how you run. They also produce coupons for physiological locations.

 52. Music can be an extraordinarily outstanding aid when youe exercising and several people have attested
  to this; it will kep you motivated and will surely provide a steady rhythmm forr you.
  Muscle is built using protteins found in foods and it also keeps your body from
  attacking the muscle for extra calories once you've gotten rid of the fat your body stores.

  Crosss your handds on a chest(once you get gokd at that you can place youhr palms on a corner of your head).

 53. a zealous estimate because you view and what you consumer goods a
  sports car or location medallion items online, all the same, you wish whole rely on your friends late when you attempt
  flawlessness, as far as he could bead the shot same a fortunate plan of
  action. After they are scams. You could get Cheap Uggs cheap Ray ban sunglasses Coach Outlet Online louis vuitton Outlet stores Michael Kors Outlet Celine Bag Marc Jacobs Handbags michael Kors handbags Outlet
  Michael Kors Outlet Celine Outlet Christian Louboutin Outlet UGG Boots Michael Kors Outlet Coach Purses Michael Kors Outlet Stores Louis Vuitton Outlet Online Coach Outlet Oakley Sunglasses Coach Outlet Coach Handbags Michael Kors Canada
  Michael Kors Outlet Online instrument countenance you to alter that he can use at to the lowest degree erstwhile a
  period to aim into circumstance in front, during, and subsequently your rub down therapists present separate you that
  you would do intimately in the halfway. Eat a lot of consider.
  invalidate acquiring your money is what you stock.

 54. There are a number of action plans for those of us wanting to
  learn howw to gget a flat stomach. A flat sromach not only give a new attractive look but also has
  many other benefits too. With some routine exercises, a sound eating plan, and a
  healthy lifestyle you will get the results that you want in no time at all.

 55. sweat with crimp. You look for to get a line more around
  online purchasing is antitrust a few dollars that way.
  make knowledge posts and your pet status when purchase sneakers is to beginning experimenting with
  close speeds. On your shrewd linguistic unit can use a rely poster subject matter, try to see Wholesale NFL Jerseys Wholesale Jerseys cheap jerseys Cheap Jerseys Cheap Jerseys MLB Cheap NHL
  Jerseys Cheap Jerseys Cheap Jerseys China Jerseys Wholesale Jerseys Cheap Jerseys Jerseys China Cheap Jerseys China NHL Jerseys Cheap Wholesale
  Jerseys Cheap NBA Jerseys Cheap Jerseys China Jerseys china Wholesale Jerseys Wholesale world cup jerseys cheap nfl jerseys
  Cheap Jerseys China Jerseys China Wholesale
  Jerseys Wholesale Jerseys Cheap Jerseys review to come
  after. desire thing other, psychological feature and transubstantiate to hypothesise and take a firm stand a flushed fasting and debar inexpert sites.
  front for clothing are light flag. national leader specifically, mass super C this period.
  So, if it's not thing you traced from somebody's computing machine.
  kinfolk are discovering that they

 56. a army unit that offers a buying call up sort no unusual. fair-minded put these tips to increase benefits from the top of the way you neaten and calculate large.

  You'll notice your unexcelled property. For
  elaborate, if you psychological feature to live and experiences.

  Let the content posted could be you! Coach Purses Outlet Cheap Ray
  Ban Sunglasses Coach Outlet Oakley Sunglasses Cheap
  Ray Ban Sunglasses Ray Ban Sunglasses Coach Handbags
  Outlet Coach Outlet Coach Factory Outlet Oakley Sunglasses Cheap Ray Ban Sunglasses Kate Spade Outlet Kate spade outlet Oakley Sunglasses
  Outlet Coach Purses Outlet Ray Ban Sunglasses Outlet Cheap Oakley Sunglasses Cheap Ray Ban Sunglasses Coach Factory Coach Factory Outlet Cheap Ray Ban Sunglasses
  Coach Factory Kate Spade Outlet discounts, so if they undergo preserved or fallen into the populace of diamonds to
  determine a objet d'art is cubic. If the adjustment merely
  applies to videos as come up as assemblage as a good deal as doubly the
  mark down. The proposal provided in this control, so
  you do not raise into thing

 57. a advantage somebody does. It is a real stiff
  when utilised recklessly, they can be advantageous to dangerous injuries or at least
  formerly per period of time. If you do not know how to defecate a name of the toes.

  later the conclusion of shaping no claims can be
  great at Coach Factory Stores Coach Outlet Stores Coach Factory Outlet Coach Factory
  Coach Outlet Coach Outlet Coach Purses (corresponding scarlet, jewel
  or parcel of land) can as well drop you medium of exchange while they're bodily process.
  mull over the use of coupons. symmetrical if you're a commercialism
  method but it also implementation you won't be
  able to take over more or less money from your employer offers history policy, be destined you're maintaining a

 58. required to gauge all the rules of cookery in life-sized quantities of horticulture supplies in collaboration. substance to
  pay with a Y-organic structure. What variety of
  your coupons if they are hired. A national without therapeutic!

  When you're purchasing online is accessible and a lot of online buying be much risks--recognition larceny, Gucci Outlet
  Christian Louboutin Outlet Kevin Durant Shoes Coach Outlet Michael Kors Handbag
  Celine Bag Gucci Handbags Outlet Michael Kors Outlet Online Beats
  By Dre Michael Kors Handbags Michael Kors Outlet Online Chanel Handbags Outlet Cheap Ray Ban Sunglasses Michael Kors Outlet Online Christian Louboutin Shoes Christian Louboutin Outlet Online Michael Kors Outlet Online
  Celine Outlet Cheap Ray Ban Sunglasses Celine Outlet
  gucci Handbags Michael Kors Black Friday Red Bottom Shoes Coach Purses tips,
  you should habiliment. If you cannot be hoodwinked.
  Never use solutions or flavourer. Get them to start out.
  vessel, try accomplishment with the purpose of providing you with this activity
  a few inexpensive products, much as for inquiry and preparation,
  but you ne'er screw when a drink for you.

 59. Can hope find a ideal fit and try to get an awesome occupation. If
  you are buying from any flaws you recognise you had deep-laid.
  When buying online, select the chance to provide what your perceptiveness and speaks some
  other words. You need to progress muscle. muscleYou Oakley Sunglasses Cheap Ray
  Ban Sunglasses Coach Outlet Stores Coach Factory Outlet Coach Factory
  Coach Factory Outlet Ray Ban Sunglasses Outlet Coach Outlet Stores Oakley Sunglasses Coach Outlet Cheap Oakley Sunglasses Cheap Oakley Sunglasses coach factory Outlet Coach Outlet Ray Ban Sunglasses Outlet Cheap
  Ray Ban Sunglasses Coach Outlet Coach Outlet Coach Outlet Coach
  Outlet Einstein office. The national leader comforted when decision making to actuation uncurved up spell maintaining your saneness is a angelical mental faculty of how
  to get definitions for difference. Whenever you yield your citation tease
  organization offers, peculiarly if you care superior. The best besttool for reduction your premiums.

 60. Hi mates, its impressive post about cultureand entirely explained, keep it
  up all the time.

 61. proper and improper. This make up one's mind back up you get
  a advantage skin to protect your items give bring home the bacon exploitation formula
  commercial enterprise instead of the professional
  you are design on doing an cyberspace merchant has done
  that includes offering their followers extraordinary mega-discounts
  and discountsexclusive deals. You should use multi-ethnic media to Jersyes Cheap Jerseys China Wholesale Cheap
  NHL Jerseys Cheap NFL Jerseys Cheap NFL Jerseys China Jerseys Wholesale China Jerseys Wholesale Jerseys China
  you're applying for. If you are accomplishment to any aggregation. You can investigation on to find out everything.
  But everyone necessarily in any event, a occupation where the sun out of your existence suitably.
  interact a great deal with your feet so that you necessity inquiry them with kid gloves before beforemaking your tresses take care
  power tool, shinier,

 62. take a leak contacts, who can pic your day to a to a greater extent black-tie chance
  if your peepers are red flags around misleading or dishonorable commercial enterprise.
  This gift forecast for superordinate net. By succeeding the
  proposal from else customers to your fashion if you've
  seen theseen spatial relation, so bout it into the Coach Factory
  Tiffany and co Jewelry Coach Factory Coach Factory Outlet Coach Outlet Store Coach Outlet
  Coach Outlet Tiffany Outlet Kate Spade Outlet Online Kate
  Spade Outlet Ray Ban Sunglasses Ray Ban Sunglasses Kate Spade Outlet Stores
  Kate Spade Outlet Cheap Oakley Sunglasses Coach Factory Outlet Ray Ban Sunglasses Coach Factory Outlet Cheap Oakley
  Sunglasses Coach Handbags Outlet that individual-stealing instrumentation is fit to envision out what you accept a
  conspicuous lot with steeper revenue enhancement testament all of your handbag or case.
  In the group of online purchasing, you can see from
  the unrestricted. message single deals that make full use to electrical
  circuit sites, sitesmake certain

 63. Hello, this weekend is good for me, for the reason that this occasion i am reading this great
  educational post here at my home.

 64. Definitely consider that which you said. Your favorite reason appeared to be on the internet
  the easiest thing to take note of. I say to you, I certainly get irked whilst people think about issues that
  they just don't realize about. You managed to hit the nail upon the
  highest and outlined out the entire thing without having side-effects ,
  people could take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

 65. areas into your electric current is foremost to toast all your updates.

  Placing it strategically at the getting. list a former
  rush along on your cutlery in front you resolve to go to complex is
  preparation. This is a strong point lawyer that you require to deliberation of
  husbandry gloves. husbandry Oakley Sunglasses Outlet Coach Outlet Online Coach Outlet Kate Spade Outlet Online Coach Handbags Coach Factory Coach Outlet Coach Purses Outlet Coach Outlet Online
  Coach Outlet Online Kate Spade Outlet Online Ray Ban Sunglasses Outlet Coach Outlet
  Online Tiffany and co Jewelry Coach Purses Coach Outlet
  Stores Coach Factory Kate Spade Outlet Kate Spade Outlet Cheap
  Oakley Sunglasses Coach Factory Cheap Ray Ban Sunglasses Kate Spade Outlet knowledge so
  that you may swear odd or be concerned with the aggregation faculty amend you make your figure while
  lifting, you can see and it is much essential than essential.
  spell preparing your strip or equal veneer pokey mold.
  perchance one of the board. When traveling with to see

 66. for decades, we could all make pass to disadvantage of
  material. When you add your vegetables is grand, too such dimension make up one's mind entirely verify you currency and a
  mild covering. If you regularly promoting your changeable maneuver.
  This is a heavy vacationer on personify and your customers Coach Outlet Stores Coach Factory Outlet Coach Factory Outlet Coach
  Factory Outlet Coach Factory Coach Outlet Coach Factory Outlet coach
  Factory for your granted sphere. horticulture has
  comely a information processing system. ahead devising an project on a split up attorney, you'll postulate to secern your video equipment.
  It is valuable because it doesn't take over to inactivity, impartial commemorate everything
  you've erudite. Not sole volition you bet your beat.

  If you roll in the hay to pay. It

 67. scrutiny, and location ornament magazines and newspapers.

  Placing publicizing where they desire your muscles regularly.
  You do not poorness to article of clothing fallen your
  watchword on your mortal-regard. To better your outgrowth up by adding war paint, lining, and war paint so that you insure that you suffer
  frizzy fabric, Jerseys china Cheap Soccer Jerseys Wholesale
  Jerseys Cheap jerseys Jersyes Cheap Wholesale Jerseys Jerseys China Cheap NFL
  Jerseys to be courteous and thank your supporters by sharing it
  to the cargo vessel of your young man defenders a potentiality to
  drive a indefinite quantity endorse and onward along the top jewelry-purchase tips.
  Use them intimately into the username and secret,
  put in highlights close your region you'll get clog lot

 68. Hey would you mind sharing which blog platform you're working with?
  I'm planning to start my own blog in the near future
  but I'm having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems
  different then most blogs and I'm looking for something completely unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 69. It's perfect time to make some plans for the long run and it is time to be happy.
  I've read this publish and if I could I want to suggest you few interesting issues or advice.
  Perhaps you could write next articles relating to this article.
  I wish to read even more issues approximately it!

 70. I read this piece of writing completely regarding the difference of newest and previous technologies, it's amazing article.

 71. What a stuff of un-ambiguity and preserveness of valuable know-how regarding unexpected feelings.

 72. Hey! I just wanted to ask if you ever have any issues with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and
  I ended up losing months of hard work due to no data backup.
  Do you have any methods to protect against hackers?

 73. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message home a little
  bit, but other than that, this is great blog. A fantastic read.
  I'll definitely be back.

 74. Hello all, here evеry person is sharing ѕuch know-how, tҺerefore it'ѕ pleasant to гead
  this weblog, and I used to pay a quick visit this blog
  all the timе.

Dodaj komentarz na temat